Droner under press: derfor samles Europa i Malmö i 2027
Droner er ikke lenger framtid. De er allerede en del av samfunnets operative infrastruktur.Droner brukes i dag til langt mer enn inspeksjon og testing. Over hele Europa blir de en stadig viktigere del av beredskap, situasjonsforståelse, infrastrukturkontroll og operative kapasiteter på tvers av sivile, offentlige og forsvarsrelaterte miljøer.
Samtidig har trusselbildet blitt mer komplekst. Uautorisert droneaktivitet, GNSS-forstyrrelser, elektronisk krigføring og hybride trusler utfordrer ikke bare luftrommet, men også samfunnets evne til å opprettholde trygge og robuste tjenester. Det gjør spørsmålet om droneintegrasjon langt større enn teknologi alene. Det handler om tillit, beredskap, samarbeid og evnen til å operere under press.
Det er nettopp derfor Nordic Security Summit 2027 samler myndigheter, infrastruktureiere, nødetater, forsvarsaktører, regulatorer og industri i Malmö. Målet er ikke bare å diskutere hvordan droner kan brukes mer, men hvordan Europa kan bygge robuste operative økosystemer der lovlig dronebruk kan vokse samtidig som ikke-samarbeidende og ondsinnet aktivitet kan oppdages, spores og håndteres.
Summitet setter søkelys på hele kjeden: fra trygg integrasjon og operativ bruk, til delt situasjonsforståelse, sporing og proporsjonale responsmekanismer. I en tid der autonome systemer blir en del av samfunnskritiske funksjoner, er dette ikke lenger et nisjetema. Det er et sikkerhets- og beredskapsspørsmål som angår hele Europa.
I januar 2027 møtes aktørene som må forstå helheten. Ikke bare for å dele innsikt, men for å styrke Europas evne til å enable, detect, track and defeat i et stadig mer krevende operativt landskap.
Vil du være med der Europas operative miljøer møtes for å diskutere trygg integrasjon, situasjonsforståelse og robust respons?
Meld deg på her: www.uasnorway.no/ss2027/
